Αθλητικά

EURO 2020: Χωρίς νίκη η Πορτογαλία, έλαμψαν Αγγλία και Γαλλία

Χωρίς νίκη παραμένει η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πορτογαλία, ύστερα από τις δύο πρώτες αγωνιστικές στην προκριματική φάση του Euro 2020.

Η Σερβία υποχρέωσε σε εντός έδρας ισοπαλία τους Ίβηρες παίρνοντας το 1-1 στο «Ντα Λουζ» της Λισσαβόνας, έχοντας μάλιστα προηγηθεί με πέναλτι του Τάντιτς.

Κι επειδή ενός κακού μύρια έπονται, εκτός από την απώλεια 2 βαθμών οι Ίβηρες έχασαν με τραυματισμό και τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος αποχώρησε στο 30΄ με αποτέλεσμα να σημάνει... συναγερμός σε Πορτογαλία και Γιουβέντους.

Στο Λουξεμβούργο, οι γηπεδούχοι κρατούσαν το βαθμό ως το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά στο σημείο εκείνο το αυτογκόλ του Ροντρίγκες έδωσε μια πολύ αγχωτική νίκη στην Ουκρανία.

Αντίθετα, Αγγλία και Γαλλία δεν είχαν απολύτως κανένα πρόβλημα απέναντι σε Μαυροβούνιο και Ισλανδία, αντίστοιχα.

Τα «τρία λιοντάρια» βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ στην Ποντγκόριτσα, αλλά ανέτρεψαν το σκορ πριν το ημίχρονο και στην επανάληψη έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στους Βαλκάνιους, τους οποίους συνέτριψαν με 5-1.

Η πρωταθλήτρια κόσμου, από την πλευρά της, υποδέχθηκε στο «Σταντ ντε Φρανς» την Ισλανδία που παρέμενε στο παιχνίδι ως το 68ο λεπτό, όταν ο Ζιρού έγραψε το 2-0, για να ακολουθήσουν ως τη λήξη άλλα δύο γκολ για τους «τρικολόρ».

Αναλυτικά:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Κόσοβο-Βουλγαρία 1-1 (61΄ Ζενέλι - 39΄ Μποζίκοφ)

Μαυροβούνιο-Αγγλία 1-5 (17΄ Βέσοβιτς - 30΄ Κιν, 39΄, 59΄ Μπάρκλεϊ, 71΄ Κέιν, 81΄ Στέρλινγκ)