Αθλητικά

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η «βασίλισσα» ΑΕΚ

Η ΑΕΚ είναι η νέα κάτοχος του Διηπειρωτικού Κυπέλλου, μετά τη νίκη της στον τελικό του Ρίο ντε Τζανέιρο επί της Φλαμένγκο με 86-70. Η Ένωση έγινε η τρίτη ελληνική ομάδα που κατέχει πια το συγκεκριμένο τρόπαιο, μετά τους Παναθηναϊκό (1996) και Ολυμπιακό (2013).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και προηγήθηκαν 7-2 αλλά η Ένωση προσπέρασε με καλάθια των Ματσιούλις και Θίοντορ (10-9). Ο Βαρεζάο ξανάδωσε προβάδισμα στη «Φλα» (10-15), αλλά Θίοντορ και Χάτσερ έφεραν την ελληνική ομάδα στο 20-19 στο 10΄.

Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση από την περιφέρεια οι Σάκοτα και Τζέιμς για το 28-19, για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 42-33, με πόντους του Ματσιούλις και buzzer-beater τρίποντο του Θίοντορ.

Με τρίποντο του Λιθουανού άσου της ΑΕΚ η διαφορά πήγε στο +12 (45-33) και λίγο αργότερα έφτασε στη μέγιστη τιμή της ως εκείνη τη στιγμή, με την προσπάθεια του Σαντ-Ρος (47-33).

Ένα επιμέρους σκορ 9-2 της «Φλα» έφερε το 47-42, αλλά οι Ματσιούλις και Τζέιμς δεν άφησαν τους Βραζιλιάνους με την ελπίδα (56-47), για να ολοκληρώνεται η τρίτη περίοδος με καλάθια των Θίοντορ και Ροσέτο (63-55).

Οι Βραζιλιάνοι παρέμεναν στο παιχνίδι, αλλά στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου πέντε σερί πόντοι του Λαρεντζάκη έφεραν το 68-55 και ο Σαντ Ρος δημιούργησε το +15 (70-65).

Στη συνέχεια, το τρίποντο του Θίοντορ έφερε τη διαφορά σε μη αναστρέψιμο επίπεδο (77-59), ενώ το προβάδισμα της ΑΕΚ έφτασε στη μέγιστη τιμή του (84-59) με καλάθι του Λαρεντζάκη.

Πηγή: naftemporiki.gr