Αθλητικά

Premier League: Ξέφυγε η Λίβερπουλ

Σημαντικό προβάδισμα στη μάχη του τίτλου της Premier League απόκτησε η Λίβερπουλ μετά την 19η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Η Boxing Day ξεκίνησε με τις ιδανικότερες προϋποθέσεις για τους «κόκκινους», που συνέτριψαν με 4-0 τη Νιουκάστλ στο «Ανφιλντ» και ξέφυγαν με 7 βαθμούς από την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία γνώρισε την ήττα στο «Κίνγκ Πάουερ» από την Λέστερ με 2-1.

Η Τότεναμ, η οποία διέλυσε με 5-0 την Μπόρνμουθ πέρασε στην 2η θέση με 45 βαθμούς (51 έχει η Λίβερπουλ και 44 η Σίτι), πιστοποιώντας την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται το τελευταίο διάστημα.

Η μεγάλη είδηση της αγωνιστικής ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της πρωταθλήτριας Μάντσεστερ Σίτι, γεγονός που είχε να συμβεί 2 χρόνια! Η μεγάλη σύμπτωση έχει να κάνει με το ότι και τότε ήταν Δεκέμβριος, η Λέστερ ήταν και πάλι η ομάδα που νίκησε τους «σίτιζενς» ξανά με τον Πεπ Γκουαρντιόλα στον πάγκο τους!

Η Σίτι μετά το «χαστούκι» από την Κρίσταλ Πάλας δεν πρόλαβε να συνέλθει και παρότι προηγήθηκε, δέχτηκε δύο τέρματα και οι «αλεπούδες» πήραν την τεράστια νίκη.

Η Λίβερπουλ πέτυχε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την αναμέτρηση με την Νιουκάστλ. Το γκολ του Λόβρεν στο 11΄ έδιωξε το άγχος από τους «κόκκινους» του Κλοπ, οι οποίοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και φρόντισαν να δείξουν και στους «ανθρακωρύχους» το «νόμο του Άνφιλντ».

Τα έως τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Φούλαμ-Γουλβς 1-1 (74' Σεσενιόν - 85' Σαΐς)

Μπέρνλι-Έβερτον 1-5 (37' Γκίμπσον2' Μινα, 13',71' Ντινι, 22' πεν. Σίγκουρντσον, 90' Ρικάρλισον)

Κρίσταλ Πάλας-Κάρντιφ 0-0

Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (19' Ολμπράιτον, 81' Περέιρα - 14' Σίλβα)

Λίβερπουλ-Νιούκαστλ 4-0 (11' Λοβρέν, 48' πεν. Σαλάχ, 79' Σακίρι, 85' Φαμπίνιο)

Μάντσεστερ Γ.-Χάντερσφιλντ 3-1 (28' Μάτιτς, 64', 78' Πογκμπά - 88' Γιόργκενσεν)

Τότεναμ-Μπόρνμουθ 5-0 (16' Ερικσεν, 23', 70', 76' Σον Χιουνγκ-Μιν, 35' Μόουρα, 61' Κέιν)

Πηγή: naftemporiki.gr